Хвороби з крана і криниці!
Донедавна панувало тверде переконання, що людству назавжди вистачить повітря й води. Насправді ж запаси прісної води на земній кулі далеко не безмежні, а у зв'язку з безперестанним розвитком промисловості й сільського господарства її в багатьох місцях уже явно недостатньо.
Особливо гостро питання недостачі чистої води стоїть у внутріконтинентальних посушливих територіях. Але й у районах, розташованих аж ніяк не в областях сухого клімату, наявні запаси води теж нерідко не забезпечують або незабаром не будуть забезпечувати потреби зростаючого виробництва.
У деяких галузях промисловості вода служить технологічною сировиною, входить до складу виготовлених продуктів харчування. У багатьох інших випадках, виконавши свою роль у виробництві, вода повертається в природу, але вже в тій чи іншій мірі забрудненою й, відповідно, непридатною для подальшого вживання.
Населення земної кулі росте дуже швидко. Чи вистачить на Землі чистої прісної води, щоб «напоїти» людство, тобто задовольнити його фізіологічні й виробничі потреби? З кожним роком це питання стає все більш актуальнішим для всіх континентів нашої Планети. Все частіше постає питання про використання забрудненої води, яка негативно позначається на здоров'ї людини, тому що в ній підвищений вміст таких показників як:
Залізо: тривале вживання людиною води з підвищеним вмістом заліза (більше 0,3 мг/ л) крім захворювань печінки, крові й алергійних реакцій, збільшує ризик інфарктів, негативно впливає на репродуктивну функцію організму. Так само залізо погано виводиться з організму, має канцерогенний вплив, порушує роботу мозку.
Кадмій: підвищений вміст кадмію в питній воді обумовлює розвиток хвороби Ітай-Ітай, злоякісних пухлин, мертво народжуваності, ушкодження костей, враженню нирок, уроджених захворювань, ускладнення вагітності й пологів.
Марганець: підвищений вміст марганцю сприяє розвитку анемії, порушенню функціонального стану центральної нервової системи.
Мідь: підвищення концентрації міді в питній воді викликає враження слизових оболонок нирок і печінки.
Миш'як: враження центральної нервової системи.
Нікель: враження шкіри.
Нітрати: перешкоджають поглинанню кисню червоними кров'яними клітинами. У деяких випадках це може викликати "синдром синюшної дитини”, коли діти задихаються.
Свинець: навіть у мінімальних кількостях свинець може викликати відставання в розумовому розвитку у дітей. До речі, кожна шоста дитина має підвищений рівень свинцю в крові, що на 40% викликано наявністю свинцю у воді.
Стронцій: підвищений вміст стронцію спричиняє розвиток демінералізації костей, подовження термінів зарощування тім'ячок у дітей та розвиток "стронцієвого” рахіту.
Цинк: захворювання нирок.
Хлор: "Хлор – самий небезпечний убивця нашого часу. Запобігаючи одним хворобам, він викликає інші. Після того, як в 1904 році почалося хлорування води, почалася й сучасна епідемія серцевих хвороб, раку й слабоумства” (Доктор Прайс, госпіталь Сагіно).
Дослідженнями американських вчених встановлено, що ризик захворювання раком серед тих, хто п'є хлоровану воду, на 93% вище, ніж серед тих, хто п'є воду, у якій хлор відсутній.
Жорсткість: висока жорсткість води приводить до сечокам’яної хвороби. Солі жорсткості порушують усмоктування жирів внаслідок їхнього омилення й утворення в кишечнику нерозчинних кальцієво-магнієвих мил. При цьому обмежується надходження в організм людини поліненасичених жирних кислот, жиророзчинних вітамінів, деяких мікроелементів. Зокрема, вода із жорсткостю понад 10 мг-екв/л підвищує ризик захворювання ендемічним зобом. Вода з високою жорсткістю сприяє розвитку дерматиту.
«На глобальному рівні споживання води за останні сто років виросло в шість разів і ще подвоїться до 2050 року. У деяких країнах уже скінчилася вода для виробництва власного продовольства. Наслідком цього буде ще більше поширення дефіциту води й швидке зростаючі ціни на цей ресурс», - заявив директор Міжнародного інституту керування водними ресурсами Франк Рійсберман. За його словами, із прискоренням процесу урбанізації й підвищенням рівня життя, вимоги до якості води будуть підвищуватися. А оскільки питна вода й вода для сільського господарства береться з тих самих джерел, то через якийсь час сільськогосподарським виробникам буде усе складніше одержувати необхідні обсяги рідини.
Зштовхнутися з гострим дефіцитом води людство може вже через 25 років. До того моменту наявних запасів прісної води на Землі може просто не вистачити для того, щоб прокормити зростаюче населення планети. У ряді випадків для рішення проблеми одержання чистої води використовуються системи очищення води або інакше кажучи - фільтри.
На сьогоднішній день самою досконалою системою очищення води є зворотний осмос.
Що ж це за "осмос”?
Осмос - природне явище переносу речовини з більше концентрованого розчину в менш концентрований через "напівпроникну” перегородку, або мембрану. Зворотний осмос - це технологія, при якій вода під тиском продавлюється через мембрану, що затримує всі домішки, розмір яких перевершує розмір молекули води. При цьому молекули води вільно проникають через мембрану.
Технологія зворотного осмосу стала застосовуватися в промисловій практиці наприкінці 1950-х років для знесолення морської води й промислових вод. Розроблювачем мембран для промислового застосування стала компанія Filmtec, що дотепер є світовим лідером у виробництві мембран і входить до складу найбільшого світового концерну The Dow Chemical Company.
Завдяки розробці нових технологій вартість застосування методу зворотного осмосу для очищення води поступово знижувалася і в 90-х роках минулого століття стало цілком можливим застосовувати цей метод очищення води в домашніх умовах.
Перший побутовий зворотний осмос став зразу популярним у США, тому що дозволяв видалити з води мікродомішки, такі як свинець, миш'як, видалення яких іншими методами було вкрай проблематичним. Універсальність і надійність методу швидко завоювали популярність для фільтрів зворотного осмосу. З часом була розроблена універсальна конструкція домашнього фільтра зворотного осмосу, яка при вартості в середньому 1600 гривень, стала доступна рядовому покупцеві.
Зазвичай, домашній фільтр зворотного осмосу складається із чотирьох блоків:
? Блок попередньої фільтрації – три вертикальні корпуси на картинці - призначений для захисту мембрани від механічних домішок і хлору, що шкодить мембрані. (Кількість стадій попереднього очищення залежить від якості води, що надходить на фільтр.)
? Мембрана, завдяки якій і відбувається процес зворотного осмосу - всі домішки - солі, органічні молекули, бактерії й віруси скидаються в дренаж, а очищена на 99,8% вода надходить у гідроакумулятор. Швидкість очищення залежить від характеристики мембрани, тиску на вході й солоності води.
? Очищена вода поступово набирається в спеціальний бак – гідроакумулятор.
? В гідроакумуляторі вода зберігається під тиском і при необхідності через додатковий фільтр із активованим вугіллям надходить споживачеві. Ця остання стадія необхідна для остаточного коректування смаку очищеної води.
Така конструкція домашнього фільтра зворотного осмосу називається "п'яти стадійна” або "п'яти східчаста" - три стадії попереднього очищення, мембрана й постфільтр (або "посткарбон”). У випадку, коли тиску води у водопроводі недостатньо, фільтр може доукомплектовуватися насосом для підвищення тиску. Такий фільтр компактний і міститься під кухонною мийкою, а для одержання чистої води на мийці встановлюється симпатичний кран.
Фільтр зворотного осмосу, безумовно, відмінне рішення для очищення води в домашніх умовах. При цьому вартість літра очищеної води в рази нижче, ніж вартість води в бутлях, яка в деяких випадках може бути сумнівної якості.
Тож давайте насолоджуватися чистою водою!
А чиста вода, яку ми п’ємо і використовуємо для приготування їжі – це наше здоров’я. Тож використовуючи фільтр зворотного осмосу Ви заощадите гроші, які зекономите на аптеках.
Те що вода з крана тільки умовно питна – це знає майже кожна людина. А як оцінюється кринична вода? Доволі часто люди вважають, що вода з криниці не потребує очищення.
Це помилкова думка.
Джерела, які наповнюють криницю формуються з поверхневих ґрунтових вод і тому не більше 1-2 % криниць мають якісну воду. Нерідко в криничній воді виявляють не тільки нітрити, а і ядохімікати, які використовуються в сільськогосподарській діяльності.
Тож і кринична вода теж потребує очищення.
Кожен медовар знає, яке важливе значення має якість води для майбутнього медового напою. Нерідко в народі кажуть: «Ложка дьогтю бочку меду зіпсує». Саме це може зробити неякісна вода з високоякісним медом при приготуванні медовухи. Тільки при наявності високоякісної води можна зробити медовуху, яка прийшлася б до душі кожній людині.
Смак та корисність страви, яку готує господиня теж залежить не тільки від присутніх компонентів, а і від якості води.